Wykonanie prototypów jest procesem wieloetapowym realizowanym przez wiele komórek organizacyjnych. Proces ten poprzedzają symulacje komputerowe.
Proces produkcji składa się z następujących po sobie faz obróbczych:
- Kucie na gorąco - odkuwki pierścieni łożyskowych kute są na gorąco na automatycznych prasach firmy HATEBUR z prętów podgrzewanych indukcyjnie do temperatury około 1200 °C. Prasa wykuwa je z prędkością 1 odkuwka na sekundę a w trakcie procesu prowadzona jest ciągła rejestracja temperatury prętów.
- Obróbka tokarsko-frezarska - wykonywana jest na automatach CNC. Obrabiarki zapewniają dużą dokładność i powtarzalność wymiarową pierścieni.
Centrum obróbkowe MAZAK VARIAXIS I-500
Tokarka CNC OKUMA LB3000 EXII MYW 450
- Obróbka cieplna detali - hartowanie na wskroś w atmosferze ochronnej oraz hartowanie indukcyjne przeprowadzane są na urządzeniach przystosowanych do pracy ciągłej z automatyczną rejestracją parametrów technologicznych i ciągłym monitoringiem procesu. Podczas hartowania uzyskuje się strukturę martenzytyczną oraz twardość w przedziale od 59 do 64 HRC.
Linia hartownicza - hartowanie na wskroś
Linia hartownicza indukcyjna
- Obróbka szlifierska na maszynach CNC - obróbka szlifierska pierścieni odbywa się na obrabiarkach wyposażonych w serwonapędy sterowane numerycznie oraz układy zapewniające utrzymanie stałej szybkości skrawania. Na obróbce szlifierskiej uzyskiwana jest odpowiednia chropowatość, okrągłość i odchyłki falistości bieżni. Po szlifowaniu i dogładzaniu uzyskiwane są parametry chropowatości bieżni Ra poniżej 0,06 µm.
Szlifierka KELLENBERGER 100
Szlifierka VOUMARD 110
- Produkcja koszy - kosze stalowe wykonywane są z taśmy zimnowalcowanej poprzez wykrawanie i tłoczenie na prasach jedno i wielostanowiskowych. Zabiegi wykończające to obróbka wibrościerna i tępienie ostrych krawędzi. Kosze z tworzywa sztucznego produkowane są z poliamidu PA6,6 wzmacnianego włóknem szklanym, a następnie poddawane procesowi kondycjonowania.
Kosze metalowe
Kosze z tworzywa sztucznego
- Wałeczki - odkuwki wałeczków stożkowych i cylindrycznych wykonywane są metoda obróbki plastycznej na zimno. Obróbka cieplna prowadzona jest w atmosferze ochronnej, na urządzeniach przystosowanych do pracy ciągłej z automatyczną rejestracją parametrów technologicznych i ciągłym monitoringiem procesu. Proces szlifowania odbywa się na specjalistycznych, zmodernizowanych szlifierkach zestawionych w linie. Wałeczki przed pakowaniem przechodzą 100% kontrolę wizyjną powierzchni oraz statystyczną kontrolę wymiarową.
Wałeczki stożkowe
- Montaż- montaż łożysk prowadzony jest na zautomatyzowanych liniach przy produkcji masowej oraz na krótkich liniach półautomatycznych lub ręcznie przy krótkich seriach produkcyjnych.
- Kontrola i weryfikacja wewnętrzna gotowych łożysk obejmuje pomiary głównych wymiarów łożysk (montażowych), pomiary luzu łożysk, pomiary poziomu drgań, ocenę czystości.
- Podczas produkcji prototypów wykonywane są kontrole obejmujące:
- Kontrola materiałowa - ocena składu chemicznego, makro i mikrostruktury, czystości stali oraz twardości:
- przygotowanie zgładów metalograficznych do badań materiałowych,
Przecinarka ATM BRILLANT 250 Szlifierko-polerka ATM SAPHIR 530 Prasa do inkludowania ATM OPAL
- badania procentowego składu chemicznego stali, z której wykonywane są pierścienie oraz elementy toczne,
Spektrometr SPECTROLAB M12
- ocena mikrostruktury materiału w stanie dostawy, mikrostruktury detali po obróbce cieplnej wraz z odwęgleniem oraz zanieczyszczeń w stali.
Mikroskop metalograficzny AXIO VERT.A1M Mikroskop ZEISS STEREO DISCOVERY V 12
Ocenie podlega siatka węglików, segregacja i dyspersja węglików, jakość martenzytu oraz głębokość odwęglenia po obróbce cieplnej. Poniżej przykładowe fotografie poprawnej i niezgodnej z wymaganiami mikrostruktury stali po obróbce cieplnej:
Ocena siatki węglików
siatka węglików dopuszczalna siatka węglików niedopuszczalna
Ocena jakości martenzytu
struktura martenzytu dopuszczalna struktura martenzytu niedopuszczalna
- badania twardości metali metodą Rockwell’a oraz określanie rozkładu trwałości po obróbce cieplnej metodą Vickersa.
Twardosciomierz ROCKWELL MODEL HRS-150L
Mikrotwardosciomierz VICKERSA FALCON 501
- Kontrola wymiarowa – wymiary liniowe, kątowe, pomiary chropowatości, okrągłości i zarysu bieżni::
- pomiar konturów, kształtów, falistości, chropowatości, topografii powierzchni na dowolnych powierzchniach,
TAYLOR HOBSON – FORM TALYSURF PGI 1000S
Wynik chropowatości bieżni głównej łożyska stożkowego
- pomiar okrągłości, prostopadłości, współosiowości, współśrodkowości, płaskości, walcowości, równoległości, prostoliniowości pionowej i poziomej, chropowatości osi "z", bicia całkowitego, pomiar konturu, wykonania analizy harmonicznej,
TAYOR HOBSON – TALYROND 565H
Wynik pomiaru okrągłości kulki łozyskowej we współrzędnych biegunowych
Graficzne przedstawienie odchyłki płaskości czoła
Wynik pomiaru okrągłości kulki łożyskowej we współrzędnych kartezjańskich
- pomiary współrzędnościowe, import/export plików CAD wraz z porównaniem wyników mierzonego detalu, bezdotykowe pomiary dzięki głowicy optycznej, konwersje wyników do programów typu Excel, opcje uczenia i powtarzania serii pomiarów, automatyczne tworzenie linii, okręgu i promienia, pomiary gwintów oraz ocenę błędów kształtu,
Urządzenie pomiarowe BATY VENTURE PLUS
Wynik pomiaru kosza łożyska kulkowego
- pomiar konturów, kątów składowych oraz gwintów zewnętrznych,
HOMMEL- ETAMIC C8000
Wynik pomiaru kanałka w pierścieniu wewnętrznym łożyska stożkowego
- pomiar odległości, kąta, promienia, pola powierzchni, zapis pomiarów
w formacie CSV, pomiar wysokości między dwoma punktami, automatyczne zliczanie obszaru.
MIKROSKOP CYFROWY VHX-5000
Zdjęcie wady wraz z podaniem jej długości
- Kontrola materiałowa - ocena składu chemicznego, makro i mikrostruktury, czystości stali oraz twardości:
Wykonane prototypy łożyska muszą w 100% spełniać wymagania klienta. Z wykonanej partii prototypowej pobierana jest próbka wieloelementowa do kolejnego etapu, którym są badania, takie jak: badania trwałości, momentu tarcia i sztywności, falistości elementów tocznych, analizy sygnału drgań łożysk. Etap ten zostanie przedstawiony w kolejnym artykule.
Autorzy:
Henryk Łomża – Kierownik Centrum Badan i Rozwoju
Aleksandra Gorczyca – Inżynier Produktu i Testów